Tagi
RSS
wtorek, 27 lutego 2018
Raport Verisign na temat liczby domen w Internecie

logoverisignZ raportu opublikowanego przez firmę VeriSign wynika, że w czwartym kwartale 2017 roku łączna liczba zarejestrowanych domen najwyższego poziomu (TLDs) wyniosła 332,4 miliona!

W porównaniu z trzecim kwartałem roku 2017 liczba domen wzrosła o 1,7 miliona.

Najpopularniejszymi domenami są wciąż te z rozszerzeniami *.com - na koniec 2017 roku było ich już 131,9 miliona.

Jeżeli chodzi o krajowe domeny najwyższego poziomu to na pierwszym miejscu z wynikiem 21,4 miliona są domeny z rozszerzeniem *.cn (Chiny). Na podium znalazły się jeszcze domeny z rozszerzeniem *.tk (19,9 miliona) oraz domeny z rozszerzeniem *.de (16,3 miliona). W dziesiątce najpopularniejszych domen ccTLD znalazły się jeszcze domeny z rozszerzeniem: *.uk, *.ru, *.nl, *.br, *.eu, *.fr, *.au.

Cały raport dostępny jest na stronie - www.verisign.com/assets/domain-name-report-Q42017.pdf

wtorek, 28 listopada 2017
Superbrands 2018

logosuperbrands Tytuły SUPERBRANDS 2018 przyznane zostały w ramach niezależnego badania marek w Polsce. O tytule tym zadecydowali Konsumenci podczas badania przeprowadzonego na łącznej próbie ponad 10 tysięcy respondentów.

Badanie zostało przeprowadzone we wrześniu tego roku i obejmowało prawie 2 tysiące marek.

Poniżej zamieszczam laureatów wybranych przeze mnie kategorii:

ONLINE/media społecznościowe

SUPERBRANDS 2018 (wg indeksu siły marki, czyli różnicy polecania i odradzania danej marki) - FACEBOOK (0,58); YOUTUBE (0,58)

ONLINE/portale internetowe

SUPERBRANDS 2018 (wg indeksu siły marki, czyli różnicy polecania i odradzania danej marki) - WIRTUALNA POLSKA (0,27); ONET (0,26); CDA.PL (0,25); FILMWEB (0,23); IPLA (0,20); PLAYER (0,19); INTERIA.PL (0,18)

ONLINE/wyszukiwarki, ogłoszenia i serwisy aukcyjne

SUPERBRANDS 2018 (wg indeksu siły marki, czyli różnicy polecania i odradzania danej marki) - ALLEGRO (0,63); GOOGLE (0,61); OLX (0,51)

 

Więcej informacji o samym procesie certyfikacji Superbrands 2018 oraz wyniki wszystkich kategorii znajdziecie na www.superbrands.pl/badanie2018/

piątek, 30 czerwca 2017
Koncern Google w końcu się doigrał

google logoCiągnąca się od wielu lat sprawa nadużywania przez Google dominującej pozycji na rynku w końcu znalazła swój koniec! Komisja Europejska uznała, że koncern nadużył swojej pozycji na rynku poprzez faworyzowanie swojego serwisu zakupowego Google Shopping i ukarała Google olbrzymią karą w wysokości 2,4 mld euro!

Jest to najwyższa kara w historii i chyba sam koncern nie spodziewał się, że Komisja może nałożyć aż tak wysoką karę. Dodatkowo co warto zaznaczyć, Komisja Europejska nakazała aby Google zmienił mechanizmy wyświetlania wyników wyszukiwania (i tym samym zaprzestał niezgodnych z prawem europejskim praktyk) w ciągu 90 dni.

Oczywiście koncern Google od samego początku zaprzecza zarzutom i zaraz po ogłoszeniu kary również stanowczo odrzucił te oskarżenia. Wiceprezes i główny radca prawny Google Kent Walker oświadczył, że koncern nie zgadza się z ogłoszonymi wnioskami i wkrótce "dokona szczegółowej oceny decyzji Komisji, rozważając odwołanie się od niej".

środa, 31 maja 2017
Rząd niemiecki zamierza walczyć z mową nienawiści na portalach społecznościowych

facebook napisJuż w czerwcu w Bundestagu odbędzie się głosowanie nad ustawą o zwalczaniu mowy nienawiści oraz fałszywych informacji jakie pojawiają się na portalach społecznościowych typu Facebook czy Twitter.

Projekt rządowej ustawy, z którą nie zgadza się Facebook, zakłada ogromne kary finansowe (nawet 50 mln euro) za brak szybkiej reakcji na niezgodne z prawem komentarze (chodzi oczywiście o kasowanie tego typu informacji), które szerzą mowę nienawiści czy też tzw. fake news.

Twarde regulacje które chce wprowadzić rząd niemiecki mają zmusić Twittera i Facebooka do natychmiastowego usuwania karalnych treści, czyli po prostu do przestrzegania niemieckiego prawa.

wtorek, 31 stycznia 2017
Nie ufamy zagranicznym e-sklepom

handel elektronicznyCoraz więcej Polaków robi zakupy przez internet, jednak jak się okazuje nie ufamy za bardzo zagranicznym e-sklepom - jedynie co dziesiąty Polak kupuje w zagranicznych e-sklepach. Najczęściej wybieranymi zagranicznymi e-sklepami są Ebay.com, Amazon, oraz Aliexpress.

Mieszkańcy Europy Zachodniej są bardziej ufni do zakupów zagranicznych i chociaż w naszym kraju z roku na rok ta nieufność spada to jednak potrzebujemy jeszcze trochę czasu aby dogonić zachodnią część naszego kontynentu.

Z opublikowanego ostatnio raportu wynika, że najmniej zakupów w zagranicznych e-sklepach robią mieszkańcy wsi. Wśród osób zamożnych oraz ludzi z wykształceniem wyższym, 1 na 5 osób decyduje się na zakupy w zagranicznych sklepach internetowych.

A czy Wy kupujecie w zagranicznych sklepach? Czy może kupowalibyście gdyby znacznie skrócił się czas oczekiwania na przesyłkę z zagranicy? Zapraszam do komentowania!

wtorek, 18 października 2016
Grupa Allegro (w tym serwis aukcyjny Allegro.pl) sprzedana!

allegro logoPołudniowoafrykański koncern NASPERS oficjalnie potwierdził sprzedaż Grupy Allegro! Nowymi właścicielami Allegro (Allegro.pl, Ceneo.pl) została grupa funduszy Cinven, Permira i Mid Europa Partners.

Jak się okazało, wartość transakcji była wyższa niż sądzili analitycy (początkowa wycena o której pisałem w lipcu mówiła o 2-3 mld dolarów). Oficjalna kwota tej transakcji to 3,25 mld dolarów, czyli 12,7 mld zł. Jest to więc jedna z największych transakcji na polskim rynku a bez wątpienia największa transakcja jeżeli chodzi o rynek e-commerce w Polsce.

NASPERS przejmując Allegro w marcu 2008 roku (poprzez kupno brytyjskiej spółki Tradus) wydał 1,5 mld euro, czyli ok. 6,5 mld zł. Widać wyraźnie, że koncern południowoafrykański wyszedł z tej inwestycji z naprawdę sporym zyskiem - po ponad 8 latach NASPERS zarobił 6,2 mld złotych!

Według najnowszych informacji, Allegro.pl jako największy w Polsce serwis aukcyjny (z ok.20 milionami zarejestrowanych Użytkowników), ma dalej rozwijać się w naszym kraju m.in. poprzez poszerzenie oferty o usługi z obszaru turystyki, mediów czy finansów (m.in. bilety na wydarzenia kulturalne).

wtorek, 13 września 2016
Liczba domen z rozszerzeniem .com przekroczyła 128 milionów

logoverisignZ ostatniego raportu opublikowanego przez firmę VeriSign wynika, że liczba domen zarejestrowanych z końcówką *.com przekroczyła już 128 milionów!

Całkowita liczba zarejestrowanych domen *.com na dzień dzisiejszy to już 128,119,015 z czego liczbę aktywnych domen z tą końcówką szacuje się na 127,077,988.

Na początku października 2015 liczba domen *.com przekroczyła 120 milionów, stąd też widać wyraźnie, że w ciągu niecałego roku zarejestrowano już ok. 8 milionów nowych domen z tym rozszerzeniem.

Dynamika przyrostu domen z końcówką .com jest naprawdę imponująca, czego nie można powiedzieć o domenach z końcówką .net, ktrórych liczba nie przekroczyła wciąż 16 milionów (na obecną chwilę jest ich 15,774,172) .

Cały raport dostępny jest na stronie - www.verisign.com/en_US/channel-resources/domain-registry-products/zone-file/index.xhtml

sobota, 30 lipca 2016
Serwis aukcyjny Allegro na sprzedaż

allegro logoWedług doniesień agencji Reutersa jeszcze w tym roku największy serwis aukcyjny działający w naszym kraju – Allegro.pl – zostanie sprzedany!

Wśród potencjalnych kupców najczęściej wymienia się trzech zagranicznych inwestorów: chińskiego Alibabę, amerykańskiego eBaya oraz fundusz z Luksemburga CVC Capital Partners. Według nieoficjalnych informacji zakupem serwisu zainteresowane są również WP.pl oraz Onet.pl, chociaż nie wiadomo czy będą w stanie zapłacić ok 2-3 mld dolarów, czyli tyle na ile wyceniane jest obecnie Allegro.pl.

Wydaje się, że obecny właściciel Allegro.pl, południowoafrykański NASPERS (do którego należą również OLX.pl oraz CENEO.pl), nie będzie miał problemu ze sprzedażą serwisu. Pomimo tej stosunkowo wysokiej kwoty jaką chce uzyskać, jest to z pewnością "łakomy kąsek" m.in. ze względu na kilkanaście milionów Klientów i wciąż rosnące zaufanie do tego serwisu aukcyjnego.

Dla Alibaby czy też eBaya byłaby to z pewnością szansa na poszerzenie grona swoich Klientów, tym bardziej, że firmy te wiedzą, że według przewidywań analityków, w ciągu kilku następnych lat rynek handlu internetowego może być wart ok. 50-60 mld złotych.

wtorek, 31 maja 2016
Merlin.pl wraca do gry

logo merlin nowePod koniec ubiegłego roku pisałem o wstrzymaniu sprzedaży w jednym z najbardziej rozpoznawalnych sklepów internetowych w Polsce - Merlin.pl.

Po kilku miesiącach od wstrzymania sprzedaży - dzięki nowemu dzierżawcy sklepu, który przeprowadził restrukturyzację i obiecuje że sklep powróci do czasów świetności - Merlin.pl wrócił do gry i ponownie uruchomił sprzedaż!

Spółka Topmall liczy, że odbuduje dobry wizerunek sklepu i wyprowadzi ten jeden z  najstarszych e-sklepów na prostą: Teraz otwieramy nowy rozdział w jego historii - podpisując umowę dzierżawy domeny i znaku towarowego merlin.pl, spółka Topmall przejęła odpowiedzialność za dalszy rozwój sklepu. Wierzymy, że dzięki doświadczeniu, pasji i zaangażowaniu naszego zespołu, merlin.pl stanie się Waszym ulubionym miejscem zakupów w internecie - inspirującym, opiniotwórczym i zawsze pełnym pomysłów.

Obecnie sklep nie planuje uruchamiać własnych punktów odbioru, jak to miało miejsce wcześniej. Sklep Merlin.pl uruchomiony został na nowej platformie i będzie prowadził sprzedaż wyłącznie przez internet. Zaletami nowego sklepu mają być: krótki czas dostawy, atrakcyjne ceny oraz wysoka jakość obsługi Klientów.

Celem nowego dzierżawcy jest takie prowadzenie sklepu, aby Klienci polecali go sobie nawzajem i aby Merlin.pl kojarzył się wszystkim z produktami dzięki którym każdy z nas spędzi wolny czas jak najlepiej.

Czy tak się stanie? Przekonamy się w ciągu kilku najbliższych miesięcy!

środa, 27 kwietnia 2016
Liczba domen w internecie przekroczyła 314 milionów

logoverisignJeszcze w sierpniu ubiegłego roku pisałem o tym, że liczba domen w internecie przekroczy wkrótce 300 milionów. Jak się okazuje z ostatnio opublikowanego przez firmę VeriSign raportu wynika, że do końca grudnia 2015 roku zarejestrowanych zostało już 314 milionów domen internetowych!

Jak się okazało w ostatnim kwartale nastąpił wzrost liczby domen w porównaniu do poprzedniego kwartału roku 2015, stąd też bariera 300 milionów został tak znacznie przekroczona.

Najpopularniejszymi domenami są wciąż domeny z końcówką *.com, na drugim miejscu są domeny z końcówką *.tk, później *.cn, następne*.de a na piątym miejscy są domeny z końcówką *.net.

Jeżeli chodzi o najbardziej popularne domeny krajowe to pierwsza dziesiątka przedstawia się następująco: *.tk, *.cn,  *.de,  *.uk,  *.ru,  *.nl,  *.eu,  *.br,  *.au,  *.fr.

Cały raport dostępny jest pod adresem - blogs.verisign.com/blog/entry/verisign_q4_15_domain_name

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 7